Kuklice

Kuklice

(Phasia obesa) Kuklice potřebují ke svému rozmnožování housenky, svá vajíčka kladou v obrovském počtu na listy. Sází na žravost housenek, která nepatrná vajíčka pozře i s listy. Sází i na téměř nekonečný počet vajíček, díky kterému se zvyšuje pravděpodobnost, že nějaká housenka ochutná zrovna ty její. Například kuklice hřebínková klade na listy až 5.000 miniaturních, okem sotva postřehnutelných vajíček. Čekají na housenku bekyně velkohlavé, která je pozře a larva, která se za pár dnů vylíhne, ji během krátké chvilky zahubí. Tím například tato kuklice prospívá i lidem, protože pomáhá likvidovat nebezpečnou housenku. Některé druhy kuklic jsou natolik užitečné, že je lidé záměrně chovají a pak znovu vysazují tam, kde hrozí ohrožení lesů a polí.

Kuklice chroustí je zajímavá tím, že potřebuje larvy chroustů. Ty se však nacházejí pod zemí a tam se dospělá kuklice nedostane. Má však výtečný čich, který ji ukáže, kde přibližně se ponravy chroustů nacházejí. Tam naklade svá vajíčka a larvičky se líhnou téměř okamžitě. Ihned se vydávají do země a ponravy spolehlivě najdou. Kuklice plochá má celý systém ještě vychytanější. Neservíruje své děti jako třešničku na dortu pro případné náhodné návštěvníky, ale rovnou na návštěvníka. Prostě sama připevní vajíčko na hostitele, kterým bývá některý druh kněžice. A ploštice má své dny sečteny.

Číslo fotografie: 128

Zobrazeno: 5440 ×

Váš komentář k fotografii

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool: