Kuklice vřetenušková

Kuklice vřetenušková

Kuklice vřetenušková (Exorista larvarum) se vyskytuje všude na výsluní, na pasekách, okrajích lesů, luk, mýtinách apod. Je to 6 až 15 milimetrů velká moucha z řádu dvoukřídlých a čeledi kuklicovitých (Tachinidae). Samičky čile poletují a pátrají po housenkách vřetenušek, v lesích pak po housenkách bekyně mnišky, velkohlavé a zlatořitné, i dalších druhů motýlů. Na housenky nakladou vajíčka a vylíhlé larvy vnikají do těla „hostitele“ a vyžírají je. Vyvinuté larvy se pak zakuklí v zemi. Z napadených housenek se vylíhne nejvýše pět procent motýlů, a proto kuklice patří mezi nejužitečnější hmyz v České republice i ve světě.

Kuklic je v celém světě známo zhruba kolem 8000 druhů. Kuklice obývají takřka každý kout světa, ve všech místech, kde se vyskytují jejich hostitelé. Tyto zavalité mouchy mají rozdílný vzhled. Některé druhy vypadají, jako moucha domácí jiné připomínají včely, čmeláky či jiný hmyz a jsou větší. Imitace vzhledu včel, čmeláků a dalších hmyzích druhů, slouží k zastrašení jejich přirozených nepřátel. Zadeček bývá u všech druhů kuklic chlupatý, zejména na zadním konci. Larvy jsou většinou zbarveny bíle nebo žlutavě. Larvy těchto parazitických much často mají také trny nebo chloupky.

Číslo fotografie: 130

Zobrazeno: 4402 ×

Váš komentář k fotografii

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Professional seo services
%%
affordable seo services
%%