Křižák pruhovaný

Křižák pruhovaný

Křižák pruhovaný (Argiope bruennichi) je původem subtropický pavouk z oblasti Středomoří. Ačkoliv staví sítě, ve kterých je charakteristické stabilimentum (lokálně zakřivený svislý pás), primárně neloví drobný létající hmyz, ale kobylky, které tvoří hlavní zdroj jeho potravy. Svou kořist usmrcuje jedem, pro člověka však není vůbec nebezpečný, neboť jeho kousnutí nepronikne lidskou kůží. Stabilimentum je silný pásek vláken ve středu či nad nebo pod středem pavoučí sítě, charakteristický např. pro síť křižáka pruhovaného. Nejčastěji je to silný, svislý, cikcakový pásek vláken nad nebo pod středem pavoučí sítě. Jsou známé ale i jiné tvary stabilimentů. Například existují kruhovitě uspořádané cikcakové pásky okolo středu sítě (hlavně u mladých pavouků), jen jeden pásek směrem dolů nebo zcela chybějící pásek. Tato nenormální či chybějící stabilimenta ukazují na to, že jejich původně předpokládaná stabilizační funkce není primární. Také domněnka, že se jedná o něco jako maskování sítě, není potvrzená. Podle současných výzkumů se soudí, že toto vlákno velmi výrazně odráží ultrafialové světlo, takže pavučina připomíná hmyzu květ.

Podle Andre Waltera a Marka Elgara jsou stabilimenta důmyslnou metodou ochrany pavučiny. Jsou totiž dobře viditelná pro větší tvory, kteří se jim vyhnou a tudíž pavučinu nepoškodí.

Číslo fotografie: 96

Kategorie: Česko

Zobrazeno: 8390 ×

Váš komentář k fotografii

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool: