Ještěrka korsická

Ještěrka korsická

(Podarcis tiliguerta) Štíhlá ještěrka s nápadnou plochou, zašpičatělou hlavou a dlouhým, úzkým ocasem, dosahující celkové délky až 25 centimetrů.

U samic převažuje hnědé zbarvení porušené četnými černými a bílými skvrnami, mnohdy, především na ocase, splývajícími do nepravidelných pruhů. Základní zbarvení samců na těle přechází do obvykle nápadně zelené se skvrnami uspořádanými obdobně jako u samic. Na okrajích hřbetu se u obou pohlaví často táhne nápadný světlý proužek, který se jindy může už v přední části těla rozpadat na řadu drobných skvrnek. Za předními končetinami bývá různý počet modrých skvrn. Ještěrka korsická je endemitem Korsiky a Sardinie. Ještěrky tohoto druhu nalezneme na většině slunných kamenitých lokalit na obou ostrovech, od skalnatých svahů stoupajících od moře po kamenitá říční údolí ve vyšších polohách.

Číslo fotografie: 110

Kategorie: Korsika

Zobrazeno: 6873 ×

Váš komentář k fotografii

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool: