Damaroň jižní

Damaroň jižní

Damaroň jižní (Agathis australis) je druh jehličnaté dřeviny z čeledi blahočetovité. Pochází z Nového Zélandu a je zdrojem ceněného dřeva a pryskyřice. Damaroň jižní je obrovský jehličnan vyskytující se ve smíšených lesích mírného pásma. Vyskytuje se na Severním ostrově Nového Zélandu. Vytváří až 50 metrů vysoký nevětvený kmen a tyčí se nad úroveň okolního lesa i 40 a více metrů. Na rozdíl od většiny jehličnanů, které mají jehlicovité listy, damarovník jižní je má ploché, kožovité a podlouhlé. Samičí stromy mají kulovité a samčí válcovité šištice. Tento druh je zřejmě nejoblíbenějším stromem na Novém Zélandu. Známý je také pod názvem kauri.

Má lehké, trvanlivé a kvalitní dřevo, a proto se ve velkém pěstuje v subtropech i v teplé části mírného pásma po celém světě. Její dřevo bylo vysoce oceňováno a používáno od koloniálních dob devatenáctého století. Kromě dřeva je tento strom zdrojem velmi hodnotné pryskyřice. Používá se při výrobě linolea, kvalitních barev a laků. Říká se, že dřevo z jednoho stromu postačí na stavbu domu i celého domovního nábytku. Tato obliba a intenzivní těžba dřeva měla za následek rapidní úbytek damaroňových lesů z původních 1,2 milionu hektarů na 140 hektarů.

Číslo fotografie: 1617

Kategorie: Nový Zéland

Zobrazeno: 5626 ×

Váš komentář k fotografii

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool: